Plan your visit

 

 Buďte přítomni všichni nebeští géniové, toto místo vaší péči a ochraně svěřené braňte a  ochraňujte…

(báseň z makovice – 1719)

 

Jan Dětřich  Petřvaldský nechal Buchlovice postavit pro svoji manželku a tímto velkorysým galantním gestem jakoby oznámil  budoucím generacím majitelů: Užívejte Buchlovice jako útočiště a prostor klidu a harmonie.

A oni se jeho vzkazem řídili. Zvláště patrné je to u Leopolda II. Berchtolda, který Buchlovicím vtiskl jejich dnešní podobu.

Jestliže velká evropská  historie ho zná jako  ministra zahraničních věcí habsburské monarchie a hybatele dějin, na jeho milovaných Buchlovicích ho poznáváme jako manžela, otce a elegantního hostitele významných osobností. Místnosti zámku ve kterých jednali ministři a přední diplomaté dnes již zaniklých říší, představují svět, v němž prožil nejšťastnější okamžiky svého  nevšedního života.

Ke každé historické události se váže mnoho svědectví, ale o životě a zejména duchovních a morálních vlastnostech  člověka vypovídají  i umělecké přeměty a osobní věci, kterými se obklopoval. A jakkoliv jsou svědky mlčenlivými, řeknou nám možná mnohdy víc, než  hromada archivních dokumentů.

 

Vítejte tedy na zámku Buchlovice, kde se tvořily dějiny, kde se rozhodlo o konci starého světa a kde se minulost stala kulisami pro drama budoucnosti.

                                                                                                             

Accessibility

Bezbariérový přístup do zámku i parku